Anin deníCZek

Jak se nám žije po transplantaci jater

Hamburg-Blog

11. června 2006 - Neděle je od slova "nedělaní" plus pár postřehů

Tak jsme si to dnes skutečně užili. Vesměs na pokoji. Všichni nám říkají, že s námi přijelo i krásné počasí. Přes den je tu 28 stupňů a slunko pálí jak o život . Prý tu bylo pěkně deštivo a zima. Nevěříme. Jelikož Aničce pobyt na sluníčku nesvědčí, byli jsme zalezlí a těšili jsme se na večerní výpad do okolí našeho dočasného domova. Holky povětšinou spaly a ja si četl. Pokud očekáváte, že... (pokračování)
zbytek dne přinesl nějaké převratné události, tak jste na omylu. A proto mám čas se zmínit trochu podrobněji o našem bydlišti, Ronald McDonald's domě a okolí.

Pokud máte averzi ke kolosu zvanému McDonald's, tak se v tomto případě nic neděje. V celém domě je problém narazit byt' jen na jeho logo, takže se celá instituce nedá považovat za převýchovný tábor bezohledných masotariánů :-). Funguje to tu na nadačním principu, asi 30 firem z okolí pravidelně přispívá ať už finančné nebo zobžím a službami k fungování tohoto dá se říci charitativního podniku. Takovýchto domů na stejném principu funguje po celém Německu několik a jsou vždy úzce splaty skonkrétní nemocnicí, v našem případě univerzitním špitálem Eppendorf. Ten dává doporučení, bez něhož zde nikoho neubytují.

V RMD vám poskytnou za 15EUR na den pokoj s vlastním sociálním zázemím, společnou kuchyni a jídelnu, hernu pro děti narvanou hračkami, zahradu s grilem a pokud je volno, tak i vlastní parkovací místo pod domem. Vše je tu čisté a pěkné. Obyvatelé domu přispívají drobně svými činnostmi na jeho chod. Tak například jsou úklidové práce v kuchyni. Máte vyhrazené místo v ledničce, mrazáku i spižírně. Je tu automat na nápoje od Coca-Coly a vše je zdarma. Čaj, kafe a třeba několik druhů biopotravin také. Pračky, sušičky a prací prášek jsou také k dispozici.

Obyvatelé domu jsou tu na sebe dost milí, ono každý kdo tu je, má nějaké akutní trápení spojené s nemocnicí a tak se většinou všechna náhodná setkání v kuchyni zvrhnou do vypočítávání všech ran Osudu, které již dotyčný nebo dotyčná zažili. Myslím, že já osobně vydržím ještě tak maximálně jednu nebo dvě takové diskuze a napřístě se jim budu vyhýbat. Zbytečně mně to bere síly, nemusím totiž vědět vše, co nás může, ale i nemusí potkat. To pro Jitku je to to pravé splknutí a vůbec jí to nevadí :-) Ženy...

Z RMD je všude v Hamburku kousek. Eppendorf nám připadá jako celkem nóbl čtvrť alespoň podél těch největších ulic. Když člověk zabočí mimo ně, najde se tam i pěkná malá hospůdka nebo nepředražený obchod s potravinami. Je to příjemné zjištění, jelikož na hlavních třídách seženete tak maximálně předražené "umělecké" předměty, francouzkou voňavku nebo pár hadříků na svoji milou. Ale dobře se tam prochází, všude je plno zeleně, až to člověka zaráží. V parku sedí lidé na trávníku při picknicích a mají to dobře vyřešené i s příručním grilem :-) Mohou být asi bez obav, jelikož čeho je to zcela minimálně, to jsou psi. Za těch pár dní jsme napočítali celkem dva exempláře a to je jasné, že ti toho moc pokálet nestihnou. Hamburg je VELKÝ :-)

Abych nezapomněl: bacha na cyklisty! Je jich tu jak much. Aby ne, když tohle město je jedna velká placka a všude jsou pro ně vyhrazené pásy na chodníku. Jak se našinec jen přiblíží nebezpečně blízko tohoto svatého místa, hned jej nevybíravým CINK-CINK upozorní první kolemsvištící velocypedista. Bohužel reciprocita v této věci jaksi nefunguje. Zatímco pedestrian je v ohrožení zraví při vstupu na koridor, cyklisté v třicetikilometrové rychlosti ze svého hájemství kdykoliv bez varování vyjíždějí do stád chodců jako orel do hejna křepelek. Většinou ani nevíte, odkud zezadu vás kolo těsně mine a je asi lepší to nevědět. Ale i tak je tu hezky :-)

Žádné komentáře
 
(c) 2007 Aňa a její jaterní rota