Anin deníCZek

Jak se nám žije po transplantaci jater

Hamburg-Blog

12. června 2006 - Na velikosti záleží a ne, že ne! A taky o nakupování

 V noci ze včerejška na dnešek nestačilo město ani pořádně vychladnout a už je zase v jedné výhni. Království za klimatizaci, ale to bych od dobročinného spolku v RMD chtěl asi moc :-). Aňa od rána není nějak v náladě a Jitka má dojem, že se jí zase trochu zvětšilo bříško. Já ten dojem nemám, ale ať tak nebo tak, operace se už blíží a pak snad bude lépe. Po ránu jsme se hned vydali do nemocnice zjistit, jak to dopadlo s mým CT jater... (pokračování)
Jeli jsme autem, protože jsme potom chtěli navštívit nejbližsí shopping centrum Nedderfeld. Došly nám zásoby zeleniny a ovoce a není co chroustat. Jitka je taky zvědavá na ceny oblečení pro děti, jelikož byla varovaná sousedkou z Ostravy, že je to tu velmi drahé.

První zastávka ale vedla do nemocnice do transplantačního koordinačního centra. Paní, která nás má na starosti, zrovna měla celou naši složku rozloženou po stole. Na můj okamžitý dotaz, zda jsou játra dostatečně malá a tudíž pro Aničku vhodná, odpověděla, že to vypadá, že ano. Není to prý úplně ideální, ale půjde to. Chirurg, který se za námi stavoval před pár dny s vysvětlováním celého procesu operace, mluvil jako o hraniční hodnotě 300ml. Větší objem jaterního štěpu bude určitě problematický. Víte, kolik mám já? Jenom 265, heč!

Dost jsme si všichni oddechli a já hned rozeslal povzbudivé SMS. Ještě sice se může něco v tom schvalovacím procesu po stránce zdravotní pokazit, ale je to již velmi málo pravděpodobné. Nechci to zakřiknout, takže šeptám: Aňo, máš nová jááááátýýýrka :-)

Poté Aňa dostala přes trubičku svoji dávku výživy - byl už zase čas -  a vyrazili jsme vedeni neomylnou GPS do několik kilometrů vzdáleného nákupního centra. Po cestě jsem objevil levnou čerpací stanici JET (nafta jen 1,09EUR), takže se tam brzy zastavím neb "hladové oko" na nás brzy vyskočit hodlá. Shopping centrum Nedderfeld se nachází mezi samými provozovnami dealerů nových i ojetých vozů. Hned vedle byla Škodovka a to se našinec hned cítí jako doma. Zaparkovali jsme zdarma v krytých garážích. Zmiňuji to proto, ze blíže centru je běžné platit za takové parkování při nakupování až 1,30EUR za hodinu. První návštěva patřila obchůdku s bateriemi. Zde jsem pořídil novou baterii do svého obstarožního digitálu Canon cca za poloviční cenu, než u nás a s o třetinu vyšší kapacitou.

No nekupte to.

Jitka zatím ujížděla na cenách dětského oblečení a tak jsem ji ujistil, že se sem či do jiného centra určitě ještě nakoupit na naše šklebáky vrátíme. Z toho vyplývá, že se naše obava o drahosti oblečení nepotvrdila. A vemte si toto: pixla plná tlustých kříd, ideální to vylepšovadlo vzhledu chodníků, za jedno Euro!

No nekupte to.

Potom jsme zašli do Media Marktu, země to zaslíbené domácí elektronice a výpočetní technice. Už jejich slogan zní velmi sebevědomě: Ich bin doch nicht blöd. Přeloženo: Nejsem přece blbý. No, věcí tam mají vystaveno tolik, až oči přecházejí. Přecházela, resp. přešlapovala po 10 minutách i Jitka, když jsem zkoumal každý regál zhruba rychlostí 1m za minutu. Chápu, ale i ona musí pochopit. Tak jsem ji odeslal do oddělení domácích spotřebičů, kde k velké nelibosti našla žehličku, kterou jsme si výhodně koupili doma v Electro Worldu před 14 dny za fajnových 2400Kč. Její německá kolegyně však stála 1600Kč po přepočtu. To nepotěší. I pár dalších věcí, nedávno koupených v naší kotlince, nás už napříště nebude hřát u srdíčka díky své vskutku výhodné ceně. Prostě a zkrátka: elektronika a domácí spotřebiče jsou zde vesměs o dost levnější. U počítačových komponent to nebylo vždy tak markantní, pohybuji se doma totiž v této oblasti a srovnávám tak naše ceny z velkoskladu, ale i tady se pár překvapení našlo. Například všudypřítomné flash paměti aka klíčenky jsou o nějakou stokorunu levnější, což na zboží do 1000Kč je již hodně. Trendy jsou jasné: vše s konektorem USB2, bezdrátové nebo přes domácí rozvod 220V. Tam již se dá komunikovat až 54Mb rychlostí, což je od počátečních 10Mb před dvěma lety docela posun. Hlavní výhodou je možnost si na všechno sáhnout, protože i ty největší špeky, které člověk u nás vidí jen v katalogu velkoobchodu, jsou zde vystavené. Závěr? Jakýkoliv český hi-fi-PC-ledničkový shop je proti takovému Media Marktu příhraniční vietnamskou tržnicí.

poté jsme navštívili Kaufland. V obchodě tohoto řetězce jsem byl tady Německu ve svém živote poprvé. Asi se od svých chudších regálových bratříčků v Česku dost liší. Přirovnal bych jej kulturou prodeje ke Carrefouru nebo Tescu - rozumějte: necítím se tam jak socka. Takže jsme nakoupili nějaké ovoce i zeleninu zhruba za ceny srovnatelné s námi, takže spokojenost. Jediná za zmínku hodná přihoda byla, když jsme zapomněli zvážit rajčata a Jitka od pokladny odběhla to napravit. Když se ani po 5 minutách nevracela, chtěl jsem ji jít seriózně hledat. Mé představy toho, co se asi mohlo stát, začínaly na zavalení mé drahé regálem plným limonád a končily její neúspěšnou snahou vysvětlit německé důchodkyni, že nerozumí nápisům na váze. Realita však byla prostější: Jitka se prostě několikrát na své cestě k váze a zpět v Kauflandu regulérně ztratila. Tolik k orientačnímu smyslu u mé ženy.

Poslední komentáře
13.06.2006 19:43:24: Tak a teď už mám svoji tvář:-) Přeji pěkný večersmiley${1}
13.06.2006 18:54:57: Koukám, děti, že jste si užily, a moc vám to přeji :-******
13.06.2006 17:00:27: Vasku, mam orientacny ne-zmysel ako Jitka a ako fuuuuuuuura inych zien, takze je to "naprosto normal...
 
(c) 2007 Aňa a její jaterní rota