Anin deníCZek

Jak se nám žije po transplantaci jater

Hamburg-Blog

19. června 2006 - Aňanas dneska slaví půl roku a k tomu ještě ten VoIP

Tak to vypadalo, že dnes bude nááááádherně - rozuměj pod mrakem, zataženo, pošmourno. Ale nakonec se nám to nějak zvrhlo a svítí tu Oskar jak o život. Téměř jsme se vysmívali vám doma, že tam máte třicítky a klasicky jsme to zakřikli. Co tedy dělat, když je venku hnusně? No přece jít se projít. Vyrazili jsme hned po ránu kolem půl jedenácté a vydali se na východ do míst, která... (pokračování)

jsme ještě nenavštívili. Eppendorf je především obytná čtvrť, odhadem ze 45% tvořená vilkami a rodinnými domy. Jelikož je Hamburg téměř zcela plochý, převládající stavební sloh sice osvěžující, ale po nějaké době stereotypní, může vám za chvíli připadat každá křižovatka i ulice stejná. Nám se to stává již dost často ať už při jízdě autem nebo při pochůzkách. Proto na nás doposud nenavštívená místa směrem na východ působila jaksi... navštíveně :-).

Taková běžná ulice


Mám pocit, že jsme jediní v tomto městě, kdo má sennou rýmu. Anebo se tady všichni dosti úspěšně léčí, a proto nepochodují jako my ulicemi s kapesníkem v ruce. Z vycházky nás domů zahnalo dílem pálící slunce, dílem pálící oči a plné nosy, účel však splnila. Až do večera nevytáhneme paty z domu a nemusíme při tom mít černé svědomí :-). Teď venku nádherně prší, tak můžete tiše závidět.

 


Naše Anjí má dnes půlrok, jak již avizoval nadpis. Nějak to nedramatizujeme, párty se striptérem pro ni organizovat nebudeme a nad městem dnes taky nebude přelétat do zblbnutí letadlo, táhnoucí za sebou plachtu s nápisem "Vše nejlepší k polo-zeninám!!!". I tak ale je to pro Aninu jubileum, přece jen první dosažené, tak aspoň potřeseme rukou a cinkneme si mateřským mlékem :-). Naše oslavenkyně se dnes cítí velmi dobře, pořád se tlemí a prská. Prskání a slintání za vydávání bublavých zvuků se naučila v posledních pěti dnech a získává v tom neuvěřitelnou dovednost. Má z toho vždy velkou srandu, když se přidám a soutěžíme o nejlepší umělecký dojem. Soudcem je, jak jinak, naše maminka Jitunka.

Taková krásně prokvetlá ulice


Dostáváme hodně dopisů s dotazy na téma, jak to vlastně je s těmi možnostmi levné či dokonce téměř bezplatné komunikace odsud k nám domů? Podmínkou je samozřejmě dostatečně rychlý Internet. Používáme UMTS kartu od Vodafone s rychlostí 384kb in / 128kb out. Odezva je nějakých 250ms, což mně připomíná časy surfování prostřednictvím starých analogových modemů, připojených na klasickou telefonní linku. Poté je potřeba mít mikrofon, sluchátka nebo vestavěné reproduktory a případně kamerku. Komunikaci umožní některý z volně dostupných programů.

Textově jsme v kontaktu přes ICQ, což asi nikoho nepřekvapí.

Telefonujeme přes Skype a jde to jak zdarma na jiný Skype, ale i přes předplacený kredit na pevnou síť i mobily. V takovém případě to je cca 60hal/min na pevné linky a cca 3,70Kč na mobily za minutu hovoru. Skype umí využívat i kamerku, takže lze naprosto luxusně komunikovat videotelefonem. Ač Skype nemám rád, protože občas doslova krade vaši internetovou linku za účelem uskutečňování hovorů jiných lidí, musím uznat, že videotelefonování na pomalých linkách zvládá naprosto úžasně. Už se těším, jak si popovídáme s dětmi, až se vrátí z Prahy do Brna, kde jsem vše na videohovory již připravil před odjezdem :-).

 Benátky nad Labem

Jelikož jsme před nedávnem zrušili pevnou linku od Českého Telecomu a přešli jsme na volání přes Internet, je další možností právě tzv. VoIP. Jako poskytovatele jsme si zvolili Volný se službou Telefonet. Neplatíme žádný paušál a hovory nás přijdou zhruba na to stejné, co zmiňovaný Skype. Hovory do sítě Volný Telefonet jsou zcela zdarma. Doma jsme si pořídili telefonní bránu (cca 1500Kč), díky které můžeme nadále k telefonování používat klasické telefonní přístroje. Vše se v bráně konvertuje na data a ta pak po Internetu proudí buď opět do obdobné brány či digitálního telefonu, anebo přes zprostředkovatele do normální pevné či mobilní sítě. My tu takovou bránu s sebou nemáme, to je jasné. Máme ale v počítači nahraný program, který takovou bránu nebo digitální telefon supluje. Pak už stačí mít jen sluchátka a mikrofon a telefonujete tak, jako byste byli u nás v republice. Jak je to matoucí, dokládá můj telefonát s linkou technické podpory Volný. Zmínil jsem operátorovi dvě telefonní čísla, která mezi sebou mají komunikační problémy. On na to: "Takže to první, začínající dvojkou, je z Prahy a to druhé, začínající pětkou, je v Brně.". Já na to: "Máte téměř pravdu, to druhé je ale teď momentálně v Hamburku...". Operátor: "Aha, hehe, to je dobré...". Prostě pokud využíváte služeb VoIP od jakéhokoliv operátora, můžete mít svoji "pevnou brněnskou linku" dovedenu třeba na notebook na druhém konci světa. Není v tom žádný technický problém.

Když všechny víše zmíněné možnosti porovnáte s cenou za mezinárodní hovory či roaming v mobilních sítích, tak je vám jasné, že není v případě delšího pobytu v cizině co řešit, i když k ceně za hovor musíte připočítat mnohdy nemalé náklady za připojení na Internet :-).

To je pro dnešek vše, děcka, tak PAPEC!

 

Poslední komentáře
21.06.2006 09:57:57: Ač jsem mírně opožděn i já vynšuju vše nej, hlavně zdravííí smiley${1}
20.06.2006 08:14:55: Zdravím z rozpáleného Brna, včera to slibně na bouřku vypadalo, ale spadlo to někde jinde, jen vítr ...
 
(c) 2007 Aňa a její jaterní rota