Anin deníCZek

Jak se nám žije po transplantaci jater

Hamburg-Blog

8. června 2006 - Třetí den v Hamburku. Oční vyšetření, RTG hrudníku a ruky. Návštěva anestezioložky a chirurga.

Třetí den v Hamburku. Ráno jsme byli s Aničkou na očním, čekali jsme asi 2,5 hodiny v čekárně na asi tří minutové vyšetření v ordinaci . Vše v pořádku. Po příchodu na pokoj za námi zašla anestezioložka a poté chirurg. Anestezioložka i chirurg nás znovu upozornili na všechna možná rizika, kterým můžeme v průběhu transplantace čelit jak u Aničky, tak u Vaška... (pokračování)

První bude Vaškova operace a bude trvat asi 2 hodiny, rizika jsou minimální, pokud člověk netrpí srdeční chorobou, nekouří, není obézní ani netrpí žádnou jinou vážnou chorobou. Z celkem asi 4 000 dárcovských operací (nevím z jaké oblasti) od roku 1994, došlo ke dvěma úmrtím dárců. K jednomu úmrtí došlo zde na klinice před více než 12 lety. Jednalo se o silnou kuřačku s výraznou nadváhou. Poté byl zpřísněn výběr kritérií pro dárce.
Řez břichem bude svislý a zdá se, že celkem krátký . Na JIPce bude Vašek přibližně jeden den, poté bude přesunut na normální pokoj, kde stráví cca asi týden, následně bude propuštěn domů. Jíst bude moci asi jeden den po operaci, začít se pohybovat a chodit by měl co nejdříve.
Operace Aničky bude trvat 3 – 6 hodin a rizika jsou pochopitelně závažnější. Bude moci pít naposledy mateřské mléko tři hodiny před začátkem operace. Až do momentu, kdy ji v narkóze úplně uspí, mohu být s ní na operačním sále, poté musím odejít.  Dostane zase spoustu hadiček do žaludku, plic, centrální žilní katetr, cévku… Řez bříškem bude sledovat stávající jizvu, bude ale asi o něco prodloužen. Říkal, že se zároveň při operaci pokusí spravit i pupík, který vlivem ascitu úplně vylezl ven  Vzhledem k současné velikosti bříška neočekává, že by mohlo dojít k tomu, že by břišní stěna zůstala po operaci pár dní otevřená do doby, než splasknou otoky a nová játra se do bříška úplně vejdou. Alespoň k něčemu nám je ten ascites dobrý! Nejzávažnější moment operace bude poté, co budou dána do oběhu nová játra a spustí se krevní oběh. V této chvíli hrozí srdeční selhání. Anička bude dostávat stravu sondou téměř ihned po operaci, budu jí tedy odstříkávat mléko. Na JIP bude asi 1 týden, poté na normálním pokoji. Domů, pokud nebudou žádné komplikace, nejdříve za 3 týdny po operaci. Ale jak jsme se dozvěděli ještě později odpoledne od chirurga, vždy jsou nějaké komplikace. Počítáme tedy spíš s 6 až 8 týdny po operaci.

Byli jsme rovněž upozorněni na to, že Anička bude muset dostat krevní transfůzi. Má prý v celém tělíčku cca 600ml krve, která bude v průběhu operace nejméně 3x – 4x nahrazena. To znamená, že dostane minimálně tři různé krevní konzervy. Riziko přenosu HIV z těchto krevních transfůzí je 1:1 000 000, riziko přenosu žloutenky typu C je 1: 400 000. S Vaškem bychom dárci krve být mohli, dárcovství je však ze zákona anonymní, nikdo proto nemůže zaručit, že právě naši krev by Aňuška dostala .   

Večer jsem skočila s Aničkou na rentgen ruky a hrudníku. Sestřička Aničku POSADILA(!) a snímkovala. Aňa byla svojí první svislou polohou překvapena, vykulila oči, ale tu malou chvilinku s mojí podporou sedět vydržela.

Večer jsem se stavila u Vojtíška o patro níž, který jde s tatínkem na operaci zítra ráno. Moc jim držíme palce, ať všechno dobře zvládnou.

V průběhu dne dorazila karta na Internet, vděčíme za ní tatínkovi známého známého . Připojeni jsme přes UMTS kartu do notebooku. Německý Vodafone ma akci až do konce roku, kdy novým firemním zákazníkům z Německa umožňuje si tu kterou objednanou datovou službu po dobu 6-8 týdnů téměř bezplatně vyzkoušet. Proto o to nemohl žádat Vašek jakožto cizinec. Naštěstí se mu podařilo přes kamaráda Tomáše K. sehnat rodilého Němce, jehož táta byl ochotný zajít do Vodafone prodejny a podepsat na 2 roky smlouvu s možností vrácení zařízení do 6 týdnů. Potom bude smlouva anulována a zaplatíme pouze stornopoplatek cca 75EUR. Vzhledem ke konkurenčním cenám mobilního Internetu v Německu to je skutečně pakatel. Platí se zde normálně jak za přenesená data, tak za čas(!). Zlaté Česko.

Poslední komentáře
23.07.2006 21:07:34: Nazdar Andule! Gratuluji a přeji vše nejlepší mým běžně užívaným, avšak závažným pozdravem - "Buď zd...
 
(c) 2007 Aňa a její jaterní rota