Anin deníCZek

Jak se nám žije po transplantaci jater

O nemoci

O atrésii žlučových cest

Co způsobuje atrésii žlučových cest?
Příčina vzniku atrésie žlučových cest je neznámá. Někteří vědci se domnívají, že děti se s atrésií žlučových cest již rodí a problém vzniká v průběhu těhotenství v období, kdy se vyvíjí játra a žlučový systém. Další vědci jsou toho názoru, že problém vzniká až po narození a to působením infekcí nebo toxických látek..... (pokračování)
 
Atrésie žlučových cest pravděpodobně nemá souvislost s tím, jaké léky brala mamka v těhotenství, jaké nemoci prodělala, ani s čímkoli dalším, co dělala v průběhu těhotenství. V této chvíli tato nemoc není považována za genetickou vadu. Je velice nepravděpodobné, že by se opakovala v jedné rodině vícekrát.
 
Jak často se atrésie vyskytuje a kdo je ohrožen?
·         Atrésie žlučových cest je jednou z nejčastějších příčin chronického selhávání jater u novorozenců
·         Atrésie žlučových cest se vyskytuje u 1 z 15 0000 novorozenců
·         Asiati a afroameričani bývají postiženi touto chorobou častěji než běloši
 
Jaké jsou symptomy atrésie žlučových cest?
Novorozenci s atrésií žlučových cest vypadají obvykle po narození zdravě. Symptomy se většinou projeví v období dvou až osmi týdnů po narození a mohou zahrnovat:
·         Žluté zabarvení kůže a očního bělma
·         Tmavá moč
·         Světlá stolice
·         Zvětšený podbřišek
·         Úbytek váhy
 
Žluté zabarvení kůže a očního bělma je způsobeno abnormálně vysokou hladinou bilirubinu v krvi, který je následně vylučován ledvinami (tmavá moč). Toto žluté zbarvení bývá první, a občas i jedinou, známkou této nemoci.
 
 
Léčba atrésie žlučových cest
 
V současné době neexistují žádné léky a postupy, které by mohly odblokovat žlučové cesty nebo podpořit růst nových žlučovodů tam, kde nikdy žádné nebyly. Do doby než bude takový lék nalezen, je atrésie žlučových cest neléčitelná. Existují však dvě operace, které dítěti umožní žít delší a kvalitnější život:
·         Kasaiova operace
Tato operace vytvoří spojení mezi játry a tenkým střevem. Chirurg odstraní nefunkční vnější žlučovody a nahradí je kouskem tenkého střeva. Tímto způsobem se zajistí, aby žluč mohla z jater odcházet do tenkého střeva. Největší úspěšnost mají operace provedené do 8 týdnů po narození. Úspěšná operace je ta, kdy žluč z jater začne odcházet a žluté zabarvení kůže zmizí. Příčinou neúspěšnosti této operace bývá neprůchodnost žlučovodů uvnitř jater. U většiny dětí, které prodělaly Kasaiovu operaci, postupně dochází k jaterní cirhóze a u 80% těchto dětí je potřeba provést transplantaci jater.
·         Transplantace jater
Transplantace jater odstraní zničená játra a nahradí je novými játry od dárce. Nová játra mohou být:
o       Celá játra od dítěte, které zemřelo
o       Část jater od dospělého, který zemřel
o       Část jater od živého dárce, např. rodiče
 
Po transplantaci, kdy začnou fungovat nová játra, se zdravotní stav dítěte velice rychle zlepší. Po transplantaci dítě musí brát léky (imunosupresiva), které zabrání tomu, aby tělo odmítlo nový orgán. Odmítnutí orgánu je důsledkem běžného obranného mechanismu organismu, který musí umět bojovat proti různým virům, bakteriím, nádorům. Tyto imunosupresiva zabrání tomu, aby organismus bojoval proti transplantovanému orgánu.
 
 
Výživa
Výživa dětí s atrésií žlučových cest může být problémem. Vzhledem k tomu, že do tenkého střeva odchází malé množství žluči, dochází ke zhoršenému vstřebávání tuků. Zhoršená funkce jater vede k nedostatečné tvorbě bílkovin. Je narušeno vstřebávání vitamínů. Děti trpící jaterní chorobou vyžadují více kalorií než zdravé děti, neboť mají rychlejší metabolismus.
 
 
Zdroje:
 
Žádné komentáře
 
(c) 2007 Aňa a její jaterní rota