Anin deníCZek

Jak se nám žije po transplantaci jater

Občas-Blog

24. listopadu 2006 - Poprvé od června hospitalizace, nicméně v pohodě

Dlouho jsme se neozývali, vše bylo bez komplikací a všední spokojený život nepřináší tolik chytlavých témat, aby bylo o čem psát :-).
Byli jsme zvědaví, jak Anina bude zvládat letošní nápor chřipek a dalších radostí, které nám přináší podzimní počasí. Nejdříve chytil synátor nějakou bakterii nejspíše z kuřecího masa a měl mít zpřísněný režim, aby se nedostal k Anině. Jeho průjmy trvaly nějaký ten den, pak se vše uklidnilo, ale infekční byl ještě necelé dva měsíce poté. Anička vše zvládla bez toho, aby se nakazila. Následně  začaly rodinou kolovat rýmy a kašle a Anička vše opět přečkala jen s malou rýmečkou. Pak přišla nejstarší s rychlým dvoudenním průjmem s nevyjasněnou příčinou a vše po několika dnech vypadalo opět v pořádku.
V pátek minulý týden se ale Aňa nad ránem BRUTÁLNĚ podělala. To nám hned bylo jasné, že je něco v nepořádku. Nasadili jsme dietku a čekali, zda průjem poleví. Byli jsme v kontaktu s naším ošetřujícím doktorem a telefonicky s lékaři v Hamburgu. Když průjem nepřestával, přijali nás na oddělení ve fakultní dětské nemocnici v Brně na infúzi imunosupressiva. Když se totiž vyskytnou průjmy, přestane se perorální imunosupresse dobře vstřebávat a je potřeba mimořádně podávat lék nitrožilně, dokud se situace v střívkách nevyřeší.
Transplantační oddělení pro transplantace kostní dřeně (kam nás přijali na infúzi) bylo v nemocnici otevřeno teprve v červenci tohoto roku. Byli jsme velmi překvapeni, jak moderně je zařízené a jak se o nás hned začal personál starat. Máme z toho velmi dobrý pocit.
Anině byly odebrány kontrolní výtěry, aby se potvrdil víkendový výsledek, že ve střevech nic bakteriálního není, co by způsobovalo průjem. Dále se provedl kontrolní ultrazvuk, paní doktorka byla z výsledku velmi spokojená, protože játra (nebo spíš játro? :-)) vypadá úplně zdravě a i napojení na Anino tělo je bez zjevných vad. To nám mimochodem říkali při pravidelných ultrazvukových kontrolách už předtím, takže jsme nijak nervozní nebyli.
Včera ani dnes už Anina průjem nemá, zatím ze sebe dostala jeden malý bobek, takže to vypadá na klasický průběh a máme co do činění pro změnu s BRUTÁLNÍ zácpou :-). Ale to se zvládne. Už zase si dopřává trochu Neocateu (umělé hypoalergenní mléko), což je alespoň nějaké zpestření k dosavadním banánům, černému uhlí, černému čaji a mateřskému mléku.
Jedinou velkou komplikací tak bylo, že se lékařům podařilo Aňu napíchnout z důvodu infúze až pod malou narkózou na sále. Prostě nemohli najít funkční žílu, která by nepraskala. To bylo pro Aninu hodne stresující a je nám to líto. Není to ale neschopnost doktorů nebo sester, spíš má Ani všechno pěkně schované pod vrstvičkou tuku, který nabrala po transplantaci, jak se jí dobře daří.
Doufáme tedy, že již normálně podávaná dávka imunosupressiva dnes večer bude dobře vstřebaná, což by ukázal zítřejší ranní odběr a že holky půjdou zítra odpoledne domů. Už se na ně se zbylou drobotinou moc těšíme :-)

Tak zatím papec, děcka! ;-)

Žádné komentáře
 
(c) 2007 Aňa a její jaterní rota